czwartek, 31 grudnia 2015

Domowe szampony

W ostatnich latach panuje moda na zdrową żywność i ekologiczne produktu stosowane nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce do pielęgnacji ciała i włosów. Zwykle potrafimy sobie wyobrazić produkcję ekologicznych produktów spożywczych, ale w przypadku kosmetyków nasza wyobraźnia jest ograniczona. Koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne przyzwyczaiły nas do korzystania tylko z produktów kupowanych w sklepie, dlatego trudno jest nam sobie wyobrazić szampon własnej produkcji, czy pastę do zębów. Niemniej jednak wielu ludzi, chcąc żyć zdrowo taki wysiłek podejmuje.







Włosy od dawna są narażane na wiele czynników uszkadzających spośród których najczęściej wymienia się chemię i działanie środowiska. Niektóre ze składników, jakie zawierają środki myjące mogą wpływać na poprawę zdrowia skóry i włosów, a inne wskazywane są, jako te, które im szkodzą – wywołują alergię, uszkadzają naskórek, a co za tym idzie naruszają strukturę cebulek włosów. Szampon można zrobić samemu z olejków lub ziół. Można też zastosować do mycia sodę oczyszczoną, bądź zrobić płukankę z octu (najlepszy jest do tego ocet jabłkowy). Wiele kobiet chwali sobie efekt blasku i gładkości, jaki się dzięki temu osiąga. Można także do mycia wykorzystać wywar z pokrzywy, szczególnie jeśli włosy często się przetłuszczają lub skorzystać z wywaru rumianku, który zaleca się blondynkom, ponieważ ma właściwości rozjaśniające. 




Taki wywar miesza się z tartym twardym mydłem (kiedyś jedynym dostępnym było szare mydło, którego zaletą jest to, że nie ma w nim aromatycznych dodatków). Warto wykonać własny szampon na bazie korzenia mydelnicy lekarskiej (roślina z gatunku goździkowatych), która ma właściwości podobne do mydła i świetnie się nadaje do sporządzenia domowego szamponu. Wymienione produkty mają wiele zalet, ponieważ są naturalne, więc nie uczulają i nie podrażniają skóry głowy. Bywa, że nawet leczą, jeśli występuje stan zapalny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz