niedziela, 20 grudnia 2015

Wypadanie włosów

Włosy powstają z położonej najgłębiej wewnątrz mieszka włosowego cebulki włosowej. Komórka macierzy należy do najszybciej namnażającej się komórki w organizmie człowieka, a jednocześnie są one najbardziej wrażliwe na uszkodzenie i działanie czynników szkodliwych, np. chemicznych i termicznych. Odżywianiu cebuli włosa służą brodawki na jakiej są one osadzone, w jakiej znajdują się naczynia krwionośne, zawierające konieczne do wzrostu substancje budulcowe i odżywcze. 





Wzrost włosa jest możliwy dzięki podziału komórki macierzy. Ciekawe jest to, że włosy dłużej żyją u kobiet, niż u mężczyzn.Wypadanie włosów jest najczęstszym problemem klinicznym, z jakimi się spotykamy. Powodów łysienia jest wiele. Najczęstsza przyczyną jest przerwanie fazy wzrostu włosa. Innym powodem może być tzw. łysienie plackowate. Inne przyczyny wiążą się ze stosowaniem leków, szczególnie cytostatyków (przy chorobie nowotworowej), ale też przy zastosowaniu leków na cholesterol i interferony. Kolejne z przyczyn łysienia wiąże się z przewlekłymi chorobami układowymi, jak ciężkie schorzenia wątroby lub cukrzyca,  a także grzybice, choroby zapalne i bilzowaciejące w okolicach skóry głowy oraz włosów. 




Inną przyczyną wypadania włosów może być zakończenie stosowania doustnej antykoncepcji lub ciąży.W terminologii medycznej wyróżniamy łysienie androgenowe, telegonowe oraz łysienie plackowate, które może wystąpić nawet u dzieci. Zwykle łysienie androgenowe przebiega niezauważalnie u kobiet, ale może doprowadzić do znacznego ubytku włosów. U mężczyzn jest ono bardziej widoczne i ma miejsce aż u 80% całej populacji – zatem stanowi to bardzo poważny problem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz